reklama

Životná filozofia - My kontra SVET alebo SAMI proti SEBE?

Začínať vetou, že každý človek má v podstate vlastnú životnú filozofiu by bolo asi príliš plytké. Je to pravda, ale nie každý ju môže nazvať vlastnou, pretože niektorí ľudia sú veľmi ovplyvniteľní, a preto chcú žiť podľa šablóny okolia, aj keď s ňou nie sú vnútorne stotožnení.Po druhé, málokto vám v dnešnej dobe odpovie na otázku, „Žiješ naozaj tak, ako to cítiš?“, áno.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

  Prečo je to tak?  

Ten, kto na to príde by mal asi dostať Nobelovu cenu. Nie že by to bolo také zložité, ale egoizmus terajšieho človeka je už v takom štádiu, že to zaujíma len veľmi malé percento obyvateľstva a ak aj áno, niet nikoho, koho by to trápilo natoľko, aby hľadal nejakú hlbšiu odpoveď. Netvrdím, že ja som tá, ktorá túto odpoveď má. Môj názor je, že každý žije preto, aby nakoniec aj tak zomrel. Tí, čo tvrdia opak, si len skrášľujú realitu. Ak mi niekto dokáže vyvrátiť tézu, že život vždy končí smrťou, a bude mať aj pravdu, klobúk dolu. Môže to znieť pesimisticky či priam cinicky, ale nie je to tak. Je to len pohľad na nahú pravdu. Od okamihu narodenia sa začína odpočítavanie sekúnd do smrti. Je však na nás, nakoľko si toto „umieranie„ spríjemníme. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer každý z nás má už aké-také vyhliadky do budúcnosti pár sekúnd po stvorení, pretože... Pretože rodičia. Viac či menej sami plánujú osudy svojich detí. Niekedy sa rozhodnú pre smrť, inokedy pre život, ktorý by mal byť lepší, ako bol ten ich. Postupom času si dieťa utvára svoj vlastný názor na veci okolo neho, niečo si prečíta, niečo vidí, iné mu povedia, ale je iba na ňom, ako tieto informácie spracuje a využije. Inteligencia našej mládeže však nedostačuje na to, aby vedela rozlíšiť, čo by mala a čo nie. Vidieť to na výskumoch a anketách medzi nimi. Aj keď si niektorí z nás plánujú čo by chceli robiť, málokedy sa to naozaj aj podarí. Je veľa aspektov zapríčiňujúcich to, že aj keď niekto má presný plán svojho života, skončí nakoniec úplne niekde inde. Neprijatie na školu, sťahovanie, vyhodenie z práce... Môžete si vybrať. Malá hŕstka vytrvalcov nejakým spôsobom dosiahne svoje, ale chce to veľa odvahy, cieľavedomosti a času, ten je však v tejto uponáhľanej dobe veľmi vzácny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nejaký cieľ máme všetci. Cieľom je dokonca aj to, že nechceme mať žiaden cieľ. Žiť zo dňa na deň je veľmi krátkodobý cieľ, ale je. Ten sa však za životnú filozofiu považovať nedá. Ak by nám chcel niekto tvrdiť, že nikdy nerozmýšľal nad budúcnom, klamal. Mnohí dokonca žijú iba z viery v lepší zajtrajšok. Mojou dookola opakovanou vetou: „Neboj a usmej sa, zajtra bude horšie a pozajtra možno vôbec nebude“, sa snažím presvedčiť ľudí o tom, že bežné „starosti“, teda udalosti, ktoré starosťami nazývame, nie sú podstatné. Samozrejme, že je dôležité splniť úlohu v škole, alebo v zamestnaní, ak od nej závisí náš ďalší postup. Ale z globálneho hľadiska sú to všetko banality. Skutočné problémy so sebou prináša až sám život a čím skôr si to uvedomíme, tým menej na tom neskôr pohoríme.   Treba si stanoviť životné priority. Či je pre nás dôležitejší úspech v spoločnosti, alebo spokojnosť so svojou osobou. Ja osobne volím tú druhú možnosť. Pretvarovať sa iba preto, aby sme sa zapáčili okoliu, vedúcemu, učiteľovi, rodičom, kamarátom, vlastne komukoľvek, málokomu prinesie spokojnosť. Ak sa niekto môže k určitému cieľu dostať len takouto cestou, tak je to čiastočne ospravedlniteľné. To sú však už krátkodobé alebo strednodobé ciele a k nim sa už nechcem vracať.   

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vráťme sa teda k našej základnej otázke: 

  My kontra svet alebo sami proti sebe? 

Každý si svoj životný boj musí viesť sám. Aj napriek snahe ostatných o našu ochranu, nikdy nás neochránia pred všetkým. Je už na nás, nakoľko si sami seba vážime a či budeme bojovať sami za seba alebo si vyberieme jednoduchšiu variantu a necháme rozhodovať ostatných, aj keď nebudeme súhlasiť. Tým sa však odsúdime na každodenný vnútorný boj svedomia, uvedomenia si skutočnosti a vypočítavosti.  Myslím si, že je dôležité vedieť čo chceme. Pretože ak nevieme čo chceme, tak to nikdy nedosiahneme.

A ak už to vieme, treba podľa toho aj žiť. Tí čo jedno vravia, iné robia, klamú vlastne iba sami seba. Tak sa na pár minút zastavte a zamyslite sa: „Je to ,čo robím, naozaj tým, čo robiť chcem?“ Týchto pár minút vám možno ovplyvní celý život. Naozaj.

Alexandra Beňová

Alexandra Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  0x

prudko inteligentná, nebezpečne ftipná a prirodzene krásna... no predsa tá najsamúžasnejšia:)) aa skromná, aby som nezabudla... :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu